Derneğimiz, Uygur Türkleri için yürüdü

  • 06 Temmuz 2015
Derneğimiz, Uygur Türkleri için yürüdü

Bayburt’ta Doğu Türkistan için protesto yürüyüşü düzenledi. Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) ile Bayburt Atlı Spor Kulübü öncülüğünde Doğu Türkistan’da Müslüman Uygur Türklerine yönelik saldırıları protesto etmek için bir yürüyüş düzenledi.

Derneğimiz, Uygur Türkleri için yürüdüYürüyüşe; Bayburt Milletvekili Dr. Karabey Kadri Karaoğlu, Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş, Belediye Başkan Yardımcısı Nesumittin Selçuk, MHP İl Başkanı Süleyman Burç, Bayder Başkanı Fatih Dündar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı. Dörtyol Kavşağı ile Saat Kule Meydanı arasında gerçekleşen yürüyüşte vatandaşlar ellerinde Al Bayrak ve Gök Bayrak taşıdı. Türkiye’ye giriş yasağı olan Dünya Türklüğünün “Uygur Ana”sı ve Dünya Uygur Kongresi Başkanı Rabia Kadir’in fotoğraflarının da taşındığı yürüyüşte vatandaşlar sık sık tekbir getirdi.

Çin zulmünü kınayan dövizlerin de yer aldığı yürüyüşte; ‘Kahrolsun Katil Çin, Yaşasın Türkistan’, ‘Türklere uzanan eller kırılsın’ sloganları atıldı. Saat Kule Meydanı’nda Yakutiye Cami İmam Hatibi Enis Aslan’ın Kuranı Kerim okuması ve dua ettirmesi ile son bulan etkinlikte Çin’de yaşanan olayları kınayan basın açıklaması yapıldı.

“Türklere beslenen kin politikasının bir neticesi” Organizasyon Komitesi adına konuşan Arif Köprücü, zulmün Türklere  beslenen kin politikasının bir neticesi olduğunu söyledi.    “Bilindiği üzere Doğu Türkistan’daki kardeşlerimiz olan Uygur Türkleri, sistemli olarak yok edilme süreci ile karşı karşıyadır. Yaşlı – genç, kadın erkek demeden vahşice soykırım uygulanan, bu ata vatanımız, artık tamamen Çin esareti altındadır. Haksızlık karşısında susmayacağımızı, dilsiz şeytan olmayacağımızı göstermek, haksızlığın ve işkencenin karşısında olmak adına bugün burada toplanmış bulunuyoruz.

Özellikle Ramazan Ayı’nda Uygur Türklerine bu eziyetler daha da artmış, oruç tuttukları, namaz kıldıkları, ibadet ettikleri için de her türlü işkencelere ve ölüme maruz kalmışlardır.

Ülkede her şey yasaklanmıştır; Camiye gitmek, oruç tutmak hatta doğum yapmak bile. Şehirde yaşayanlara bir çocuk, kırsalda yaşayanlara iki çocuk sahibi olma kotası konulmuştur. Aksi halde zorla kürtaj yaptırılmaktadır. Uygur Türkleri kendi dillerinde ve dinlerinde eğitim alamıyor. Doğu Türkistan’ın dünya ile bağı koparılmış vaziyettedir. Yardım kuruluşlarının dahi ülkeye girmesine izin verilmemektedir. Bu zulüm, aslında Türklere beslenen kin politikasının bir neticesidir.

Buradan insanlık âlemine sesleniyoruz, orada bir zulüm var, orada soykırım var! buna sessiz kalmayınız, biz kalmayacağız. Buradan sesimizin yettiğince katil Çin’e sesleniyoruz, siz bizi iyi tanırsınız! Sabrımızı sınamayın. İkinci bir Çin Seddi mi yapmak istiyorsunuz?

Buradan tüm insanlığa, Doğu Türkistan’daki insanlık dışı uygulamaları ve soykırımı protesto için Boykot çağrısında bulunuyoruz.

Gelin kendileri kadar ucuz ve adi olan Çin Malları’nı boykot edelim.

Dünyanın her bir köşesinde zulme, işkenceye uğrayanlar için, Filistin için, Suriye için, Kırım için ve Uygur Türkleri için, Doğu Türkistan’da süren zulüm ve işkencenin son bulması için, Yüce Allah’a dua ediyor ve tüm insanlıktan dua bekliyoruz.”

Öte yandan yaklaşık 250 kişinin katıldığı yürüyüşe; Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği, Bayburt Atlı Spor Kulübü, Bayburt Gazeteciler Cemiyeti, Bayburt Ülkü Ocakları, Bilim Eğitim ve Kültür Derneği  (BEKDER), Kurukafalar Taraftar Grubu, , Sağlık-Sen, İHH, Alperen Ocakları, AK Parti Gençlik Kolları, Bayburt Genç Osman Derneği, Memur – Sen, Bayburt Sanayi ve Ticaret Odası, Türk Eğitim- Sen, Eğitim-Sen Kop Şehitliğini Koruma Derneği, Akbulut Köyü Kültür ve Yardımlaşma Derneği, Müs-Der, Anadolu Gençlik Derneği, Genç Fenerbahçeliler Derneği, Bayburt İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği, Enerji Bir-Sen ve Bayburt Hicret Derneği katıldı.

Haber: Bayburt Postası

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ