Şair Zihni Şiir Yarışması sonuçlandı

  • 15 Kasım 2015
Şair Zihni Şiir Yarışması sonuçlandı

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Bayburtlu Zihni Şiir Yarışması’nın ödülleri sahiplerini buldu. 4 ülke ve 46 ilden katılım gösteren yarışmacıların eserlerinin değerlendirildiği gecede; birinciliği ‘Aşk ve İntizar’ şiiriyle Yasin Semiz, ikinciliği ‘Yağmur’un Türküsü’ şiiriyle Nihat Malkoç, üçüncülüğü ise ‘Sergüzeşt’ adlı eseriyle Ömriye Karataş aldı.

Şair Zihni’nin Torunlarından O’na yakışır vefa örneğiŞair Zihni Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ve katılımın oldukça yoğun olduğu program BAYDER tanıtım filmi ile başladı. Programda bir konuşma yapan BAYDER  Başkanı Fatih Dündar, bu yıl ikincisi düzenlenen yarışmanın geleneksel olarak devam edeceğini kaydetti.

Dündar: “Okuyan, düşünen, araştıran ve yazan gençlik”

Dernek olarak yarışmayı düzenlemekteki amaçlarından da bahseden Dündar, şunları söyledi:

“Düzenlemiş olduğumuz şiir yarışmasının amacı özellikle genç kardeşlerimizden edebiyatımıza yeni şairler ve yeni eserler kazandırmak, kültürel değerler konusunda toplumumuzda duyarlılık uyandırmak, şairlerimizin çalışmalarını desteklemek, okuyan, düşünen, araştıran ve yazan gençliğin ortaya çıkmasına katkıda bulunmaktır.”

Dündar, programda emeği olan dernek yöneticilerine teşekkür etti. Yarışmada ilk üçe giren eserlerin yanı sıra Şükrü Nişancı ‘Görestim Ey Şehir’, İsmail Gül ‘Olmuyor İşte’, İbrahim Şaşma ‘Yılkı Atları’, Celalettin Kurt ‘Bu Memleket Kara Sevda Türküsü’, Tahir Akay ‘Yörük Semai’, Deniz Garipan ‘Adını Barış Koydum’ ve Alperen Enes ‘Yokluk Sarmalında Direnen Özne’ adlı şiirleriyle ilk 10’a girdiler.

Şair Zihni’nin Torunlarından O’na yakışır vefa örneğiDereceye giren 10 şiir; Fidan Çırakoğlu, Emre Özçelik, Seher Çöl, Nurdan Torun, Burcu Binbir, Talat Saka, Naci Ahıskalıoğlu’nun yorumlarıyla dinleyiciyle buluştu. Yarışmada ilk 3’e giren yarışmacıların eserlerini ise Mehmet Öksüzer seslendirdi. Öksüzer, ayrıca Bayburtlu Zihni’nin eserlerinden de okudu.

Yarışmaya eser gönderen 15 yaş altı çocukların da unutulmadığı programda, ilk 10 giren eser sahiplerine de çeşitli ödüller takdim edildi.  Azerbaycan, Kosova, Tataristan, Almanya ve Türkiye’den 46 ilden gelen 200 eseri değerlendiren Jüri üyeleri Türkiye İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri Parmaksız, Bayburt Milli Eğitim Müdürü Seydi Doğan, Bayburt Üniversitesi Genel Sekreteri Yrd. Doç. Dr. Fatih Yalçın, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Cengiz Karakaşoğlu, Bahir Necati Sorguç Yatılı Bölge Okulu Müdürü Ali Osman Akbaş, BEKDER Başkanı Mete Emir ve BAYDER Başkanı Fatih Dündar’a da plaket takdim edildi.

Yarışmacılara ve juri üyelerine ödül ve plaketlerini Garnizon Komutanı Albay Ahmet Ergüden, Belediye Başkanı Mete Memiş ve Belediye Başkan Yardımcısı Nesimuttin Selçuk tarafından verildi.

Program toplu fotoğraf çekimi ve kokteyl ile son buldu.

Not: Kitapta yer alacak şiirlerin isimleri önümüzdeki günlerde sitemizden yayınlanacaktır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sade vatandas dedi ki:

    Yav gardas helal olsun size çok büyük bir organizasyon yapmissiniz da bu dereceleri yayınlamak bu kadar zor mu neden üstünden bu kadar zaman geçiyor anlamadim. Yoksa MEB e mi benziyorsunuz

BİR YORUM YAZ