“Bizim Türküler” Okullar Arası BAYDER Türkü Yarışması başlıyor

  • 22 Ocak 2017
“Bizim Türküler” Okullar Arası BAYDER Türkü Yarışması başlıyor

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) Milli Eğitim Müdürlüğü işbirliğinde türkü yarışması düzenliyor. Bayburt  kültürünü tanıtım amaçlı bir çok etkinliğe imza atan derneğimiz ‘Bizim Türküler’ adıyla hayat bulacak yarışma ile Bayburt Türkülerine dikkat çekmeyi amaçlıyor. Türkülerimizin tanıtımına katkı sunmanın yanı sıra yeni neslin milli kimliğimizin mihenk taşı olan  türkülerimize olan ilgisini artırmak gibi hedefi de olan yarışmamız Mayıs ayı içerisinde yapılacak. Her okulun bir yarışmacı ile katılacağı, ilk üç ve juri özel ödülüne para ödülü verilecek olan yarışmamızın şartnamesi şöyle:

 

 “Bizim Türküler” Okullar Arası BAYDER Türkü Yarışması I Şartnamesi

 Yarışma Bayburt il genelinde eğitim öğretimine devam eden tüm ortaokul ve lise öğrencilerine açıktır.

  1. Yarışmaya her okulumuzu temsilen 1 öğrenci katılacaktır.
  2. Okullar tarafından belirlenen her öğrencimiz yarışma gününe kadar derneğimiz bünyesinde prova yapacaklardır. Prova esnasında öğrencilerimize Bayburt Türküleri ile ilgili bilgilendirme ( doğru beste/güfte, orijinal yorum özellikleri, yöresel ifadelerin kullanımı, enstrümanla birlikte seslendirme vb ) yapılacaktır.
  3. Her yarışmacı önceden bildireceği bir Bayburt Türküsü seslendirecektir. Bildirimin yarışmacı tarafından yapılmadığı ve/veya aynı türkünün birden fazla yarışmacı tarafından tercih edildiği durumlarda yarışmacıların seslendireceği türküler yarışma komitesi tarafından belirlenecektir.
  4. Yarışma bir ön eleme ve bir finalden oluşmaktadır. Ön elemeye okullarımızdan isimleri bildirilen tüm yarışmacılar katılacak olup final turuna bu yarışmacılar içerisinden yapılacak değerlendirme sonucu 15 yarışmacı katılacaktır.
  5. Yarışmada ödüllendirme; 1.ye 2000 TL, 2.ye 1500 TL, 3.ye 1000 TL, Jüri Özel Ödülü 500 TL ve tüm yarışmacılara teşekkür belgesi ve çeşitli mansiyon ödülleri verilecektir.
  6. Yarışma Jürisi alanında deneyimli 4 kişiden oluşmaktadır.
  7. Yarışmada seslendirilecek eserlerin her türlü kayıtlarına ( ses, görüntü vb) ilişkin tüm telif hakları derneğimize ait olacaktır. BAYDER bu kayıtları daha sonradan kaset, cd vb ürünlerde tüm hakları ve sorumlulukları kendine ait olmak üzere kullanabilir. Yarışmaya katılan herkes bu koşulları kabul etmiş sayılır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ