Kültür Sohbetleri’nde Hocalı Şehitleri anıldı

  • 08 Mart 2018
Kültür Sohbetleri’nde Hocalı Şehitleri anıldı

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği, yakın tarihin unutulmaz acılarından Hocalı Katliamı’nın şehitlerini andı. BAYDER’de her hafta gerçekleşen kültür sohbetlerinin konusu bu yıl 26. yılını geride bırakan Hocalı Katliamı oldu. Programa Hocalı Katliamı’nda hayatını kaybeden şehidin kızı Aksana Amirova da katıldı.

Bayburt Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü öğrencisi Azerbaycanlı Elgiz Mütellimov’un görseller eşliğinde yaptığı sunumu duygu dolu dakikalar yaşattı. 613 Azerbaycan vatandaşının katledildiğini, 487 kişinin ise ağır yaralı olarak kurtulduğunu hatırlatan Mütellimov, Ermenlerin o gece yaptığı vahşetin tarihin en iğrenç sahnelerinden bir olduğunu ifade ederek, Ermeni askerlerin Türk hamile kadınları için önce ‘çocuğu kız mı, erkek mi’ diye iddiaya girdiklerini ve sonra kadının karnını deşerek sonucunu gördüklerini söyledi. O gece yaşanılan katliam öncesinde Rus yönetimi tarafından Azerbaycan halkının silahsızlaştırıldığı gerçeğini hatırlatan Mütellimov, yaşanan vahşete tüm dünyanın sessiz kaldığını belirtti.

Mütellimov, Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarına bir gün yeniden sahip olacağını söyleyerek, yaşanan vahşette hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diledi.

Programda konuşan gazeteci Murat Okutmuş, “1918’de Bayburt’ta yaşananların bir benzeri 26 yıl önce Azerbaycan’ın Hocalı Kasabası’nda yaşandı. Milli kimliklerini Türk düşmanlığı üzerine kuranların Türk’e yaptığı vahşet hep aynı. Bizim için Bayburt, Azerbaycan bir. Buralar bizim hayalini kurduğumuz büyük Türk devltinin birer parçaları. Her iki mezalimde de hayatlarını kaybedenleri rahmetle anıyoruz. Hocalı Katliamı’nda Türkiye’den Azerbaycan’a giderek soydaşlarını yalnız bırakmayan, savaşan Rüzgar Birliği’nin 40 çerisini minnetle anıyorum. Ve şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum” dedi.

Eğitimci Hasan Kaymaz, Türk Milleti’nin, ümmetin, başına gelen bu acı badirelerden ders alması gerektiğini ifade ederek, “Hocalı’da yaşananlar çok acı bir dram, bir vahşet. Bu acıların bir gün hesabı olur. Biz millet olarak, ümmet olarak geleceğe daha iyi hazırlanmalıyız. Üreterek, gelişerek, çok iyi bir noktaya gelmeliyiz. Bugün halen mücadele içierisindeyiz. Afrin’de Mehmetçiğimiz yine emperyalist güçlere karşı mücadele ediyor. Dualarımız ve desteklerimiz onlarla” diye konuştu.

BAYDER Başkanı Fatih Dündar ise, programa konuşmacı olarak katılan Elgiz Mütellimov’a teşekkür ederek, “Bu acılarımızı dünya kamuoyunun gündemine getirmeliyiz. Azerbaycan’ın çok kıymetli yazarları, kalem erbabları bugünleri not ettiler, hikâyeleştirdiler. Türk milletine düşen bugün yaşananları beyazperdeye de aktararak dünya kamuoyuna asıl soykırımın ne olduğunu göstermesidir. Azerbaycan’ın işgal altındaki topraklarına yeniden kavuşacağına inancımız tam. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum” dedi.

Mütellimov’un konuşmasının ardından sahne alan Uğur Dündar, Azerbaycan türküleri seslendirirken, İsmail Öksüz hikayecilik ve aşıklık geleneğine dair örnekler sundu. Şiirlerin de okunduğu program Bilgihan Sancar’ın orta oyunu gösterisiyle son buldu.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ