‘Celâli Baba Şiir Gecesi’ duygulandırdı

  • 24 Temmuz 2018
‘Celâli Baba Şiir Gecesi’ duygulandırdı

Bayburt Belediyesi ile Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği işbirliğinde düzenlenen gecede Türkiye’nin değişik illerinden 11 şair katıldı. Gecede sahne alan şairler arasında Türk şiirinin yaşayan en önemli şairlerinden Azerbaycanlı Mehmet İsmayıl da vardı.

Şair Zihni Kültür Merkezi’nde gerçekleşen programda bir konuşma yapan BAYDER Başkanı Fatih Dündar, dernek faaliyetlerinden de bahsettiği konuşmasında Celali Baba’nın günümüzde yeterince tanıtılamadığını ifade ederek, “Şiir seven, yaşantısını şiirle süsleyen, duygularını, sevincini, heyecanını şiirle ifade eden bir millet olma özelliği taşıyoruz. Şiir, duygu, fikir ve gönül zaviyesinden gelen ürpermelerle oluşur. Acımız, sevdamız sevincimiz heyecanımız şiirlerle vücut bulur. 1850-1915 yılları arasında yaşayan Celali, yöre aşıkları ve şairleri üzerinde büyük bir tesir oluşturmuştur. Döneminin en ünlü aşıklarından biri olan Erzurumlu Aşık Sümmani tarafından da bizzat “ilmin bahri” olarak nitelendirilmiştir. Böylesine ilim deryası, tasavvuf ve gönül ehli büyük bir değerimizin günümüze ulaşabilen şiirleriyle avunurken, Celâlî Baba’nın daha kapsamlı bilimsel çalışmalarla geleceğe taşınmasının bir zaruret olduğunun altını çizmek istiyorum” dedi.

Dündar, programa emeği olanlara teşekkür ettiği konuşmasını; “Bugünkü programımızın gerçekleşmesinde emeği geçen BAYDER Yönetim Kuruluna, BAYDER Ailesine, Maddi ve manevi katkılarıyla bizlere destek olan Bayburt Belediyesi’ne ve değerli Belediye Başkanımız sayın Mete Memiş’e katılımlarıyla bizleri onurlandıran başta sayın Valimiz olmak üzere siz değerli misafirlerimize derneğim ve şahsım adına teşekkür ediyor, saygılarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

9 ilden şairler katıldı

Gecede; Bayburt’tan Önder Eryılmaz ve Yusuf Malkoç, Gümüşhane’den Talat Ülker ve Hışır Osman Nebioğlu, İstanbul’dan Bayburtlu Makberi Ahmet Akkoyun, Bingöl’den Hacı Gürhan, İzmir’den Hava Avcı Köseoğlu, Samsun’dan Kenan Yavuzarslan, Kahramanmaraş’tan Mehmet Dalkanat, Azerbaycan’dan Prof. Dr. Memmed İsmayıl ve Tokat’tan Sündüs Arslan Akça ikişer şiir seslendirdi.

Tüm şairlerin okudukları şiirlerin yoğun alkış aldığı gecede; Makberi mahlasıyla şiirler yazan Bayburtlu Ahmet Akkoyun geceye özel ‘Celâlî Baba’ adlı şiirini okurken, Türk şiirinin yaşayan en önemli şairlerinden Mehmet İsmayıl ise Ermenilerin Türk toprağı Karabağ’da yaptığı zulümler üzerine yazdığı ve Türk Dünyası’nda çokça bilinen ‘Bu Kan Yerde Kalan Değil’ adlı şiirini seslendirdi.

Başkan Memiş ise, Celâlî Baba şiiri seslendirdiği ve yoğun alkış aldığı gecede tüm şairlere katılımlarından dolayı teşekkür etti.

Program, Vali Ali Hamza Pehlivan, Belediye Başkanı Mete Memiş ve Garnizon Komutanı Davut Balibaşa’nın katılımcı şairlere günün anısına Bayburt taşından yapılmış Bayburt Saat Kulesi biblosu takdim etmesiyle sona erdi.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ