BAYDER’de ‘Bayburt’ta Öğrenci Olmak’ sunumu gerçekleştirildi

  • 25 Aralık 2022
BAYDER’de ‘Bayburt’ta Öğrenci Olmak’ sunumu gerçekleştirildi

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından haftalık olarak düzenlenen kültür sohbetlerinde ‘Bayburt’ta Öğrenci Olmak’ sunumu gerçekleştirildi.

Bayburt Üniversitesi Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü 3. sınıf öğrencisi Muhammed Fatih Güneş tarafından BAYDER Kültür Sohbetleri programında Bayburt’ta öğrenci olmanın olumlu ve olumsuz taraflarına değinildi.

3. sınıf öğrencisi olmasına rağmen pandemiden dolayı Bayburt’taki iki yıllık gözlemlerini aktaracağını belirterek söze başlayan Güneş, Bayburt’un gerek öğrenciler için gerek kendi halkı için güvenli ve huzurlu bir şehir olduğundan bahsetti.

Küçük bir şehir olarak Bayburt’un öğrenciler açısından bir avantaj olduğunu belirten Güneş, her yerin yürüme mesafesinde olması öğrenciler için olumlu bir durumdur dedi.

Barınma konusunda ev sahiplerinin öğrenciye farklı tarife, memura farklı tarife, Bayburtlu’ya farklı tarife uyguladığını dile getiren Güneş, sözlerine şöyle devam etti:

“Bayburt’ta bir diş hastanesi var. Randevu sıkıntısından dolayı hizmet alamıyor öğrenciler. Gerçi Bayburt halkı da büyük ihtimalle alamıyordur da öğrencilerle sürekli oturup kalktığım için onları biliyorum. Randevu istiyorsun, pazartesi günü saat 9.00’da araman lazım deniliyor. Çok kişi mağdur oluyor. Randevu sisteminin öğrenciye ya da vatandaşa uygun olmadığını düşünüyorum.

Bayburt’ta Cuma vakti işyerlerinin kapalı olması hoşuma gitti

İlk geldiğimde alışveriş için markete, fırına gitmiştim. Fakat dükkânların, mağazaların kapalı olduğunu gördüğümde çok şaşırmıştım. Meğer Cuma vaktiymiş. Şehrin bu geleneği çok hoşuma gitmişti.

Ama öğrencilerle esnaf arasında uçurum var. Öğrenciler açısından özellikle giyim kuşam konusunda çok pahalı bir şehir. Gördüğüm kadarıyla Bayburt bu durumu kendi lehine çeviremiyor. Öğrenciler, ya memleketlerinden ya da internetten alışveriş yapıyorlar.

Tanıtım konusunda çok eksik kalmış

Eminim ki Bayburt’un çok daha güzel yönleri, gelenekleri, görenekleri vardır. Ama gözlemlediğim kadarıyla on öğrencinin dokuzu bilmiyor Bayburt’u. Gezilecek görülecek yerleri nereler, yemekleri neler? Doğrusu ben bile bilmiyorum. Tanıtım konusunda çok eksik kalmış.

Sosyal alanlar oldukça kısıtlı

Öğrencilerin sosyalleşme adına vakit geçirebilecekleri alanlar oldukça kısıtlı. İki yıldır Bayburt’tayım. Gördüğüm kadarıyla BAYDER’in düzenlediği Kültür Sohbetleri olsun, tiyatro çalışmaları, drama kursları ve bağlama kursları haricinde öğrencilere yönelik öğrencileri çekebilecek pek mekân yoktur. Vakit geçirmek üzere sadece kafeler var. Üniversitemiz kampüsünde var olan spor salonu bile nedense BESYO öğrencileri hariç kimseye açılmıyor. Mesela iyi bir spor kompleksi bu şehirde bu açığa cevap olabilir.

Hatta geçenlerde bir konferans vardı. Konferans salonu yetersiz kaldı. İçeri giremeyenler gittiğine pişman, içeri girebilenler sıkışıklıktan dolayı gittiğine pişman. Bayburt’un acilen büyük bir konferans salonuna ihtiyacı olduğunu da söyleyebiliriz.

KYK servislerinde ayakta bile yer yok

Ben, Kredi Yurtlar Kurumu’nda kalıyorum. Yurttan şehre, şehirden yurda gidiş gelişlerimiz çok sıkıntılı. Çoğunlukla ayakta bile yer kalmıyor. Bu durumun yetkililerce çözüme kavuşması öğrenciler olarak talebimizdir.

Biraz daha tolere edilebilir

Bana göre Bayburt’ta gördüğüm en olumsuz durum ise okulda veya dışarıda Bayburtlu arkadaşlarımıza mesela Bayburt böyle böyle söylendiğinde; ‘Gelmeseydin o zaman! Silah zoruyla mı getirdiler seni buraya. Çalışsaydın da daha güzel yerlere gitseydin…’ gibi alakasız tepkilerin verilmesidir. Bu şekilde dışlanan öğrenciler için burası yaşanılmaz bir hal alıyor. Bir diğer konu ise özellikle kız öğrencilerin şikâyeti; giyimimize kuşamımıza çok müdahale ediliyor yönünde. Biraz daha tolere edilebilir.”

BAYDER Başkanı Fatih Dündar ise bu tür sunumların kendileriyle yüzleşmek adına önemli olduğunu belirterek, “Kültür Sohbetleri’nde öğrenci sorunlarına yer vermemizin sebebi kendimizi arada bir görmemiz gerekiyor. Bunu da öğrencinin gözüyle görmemiz gerekiyor. Eksikliklerimizi doğru tespit etmemiz, doğru çözümler oluşturmamızın ön adımıdır.” İfadelerine yer verdi.

Özellikle 2014, 2015 ve 2016 yıllarında Bayburt’un 11 mahalle odasında öğrencilerle mahalle sakinlerini buluşturduklarını da hatırlatan Dündar, Muhammed Fatih Güneş’e günün anısına teşekkür belgesi takdim etti.

Şiirler ve ağız barlarıyla devam eden Kültür Sohbetleri’nde Salim Baylan, Serdar Eslek, Emre Sevimli ve Uğur Dündar sahne aldılar. Program, koro türkülerle sona erdi.

Foto Galeri:
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ