Tarihi Mirasa Yolculuk

  • 06 Aralık 2014
Tarihi Mirasa Yolculuk

Gençlik Spor Bakanlığı 2014 Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında finanse edilen Bayburt Üniversitesi ÜNİ-BAYDER Öğrenci Kulübümüz tarafından yürütülen “Bilinçli Gençlik, Kimlikli Gelecek” Projesi faaliyetleri hızla devam ediyor.

Proje kapsamına, Bayburt Üniversitesi gençlerine yönelik Erzurum’un tarihi ve manevi mekanlarına yönelik Gezi Programı gerçekleştirildi. Gezi, BAYDER Başkanımız Fatih DÜNDAR ve ÜNİ BAYDER Kulübü temsilcisimiz Ufuk KİPER  koordinesinde gerçekleştirildi.

Gezide ilk önce manevi açıdan önemli bir mekan ziyaret edildi. Sahabe Hazretleri Abdurrahman Gazi’nin Türbesi ziyaret edilerek dualar edildi.

Daha sonra, Osmanlı – Rus Savaşlarında Erzurum ve Türkiye için önemli mücadelelerin verildiği Aziziye Tabyaları ve buradaki mücadelelerde şehit düşen Nene Hatun’un mezarı ziyaret edilerek dualar edildi.

Buradan Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerinin atıldığı, Kurtuluş Savaşında dönüm noktası olan Erzurum Kongresi’ningerçekleştirildiği müze ziyaret edildi.

Daha sonra da ÜNİBAYDER öğrencilerinin ülkemizin çeşitli illerini tanımalarına katkı sunmak maçıyla Erzurum şehir merkezi gezdirildi.

Gezide öğrencilere rehberlik ederek bu mekânların tarihi, milli ve manevi değerlerimiz açısından değerini anlatan BAYDER Başkan Yardımcımız Tarih Okutmanı Mutlu Adak, Gezi Programının amacını ve içeriğini değerlendirirken şunları vurguladı; “BuToprakları bize Vatanlaştıran ecdadın öyküsünü bilmek, her Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı için bir borçtur. Bizler; mütevazi, cefakâr, fedakâr, canını vatana ve milletine hediye eden bir neslin torunlarıyız. Bu nedenle Tarihin içinde ihtişamlı ve köklü geçmişin içinde yaşıyorken bugünkü nesil olarak, farkında olmadığımız ayrıntılar ve değerler var. Bunların farkına varmak ve değerini bilmek, yaşamak gerekir. Bu amaçla tarihimizin Erzurum’da bıraktığı izlere, tarihi mirasa yolculuk gerçekleştirdik. Bayburt Üniversitesi’nde okuyan ÜNİBAYDER Kulübü öğrencilerine ve diğer öğrencilerimize Tarih bilinci kazandırmak, ülkemizi gençlerimize tanıtmak için Manevi Büyüklerimizden olan Abdurrahman Gazi Hazretleri’nin Türbesini; Milli Tarihimizde önemli bir yer teşkil eden Osmanlı – Rus Savaşlarının yaşandığı Aziziye Tabyaları ve buradaki mücadelelerde şehit düşen Nene Hatun’un mezarını ve Atatürk’ün Kurtuluş Savaşı’ndaki önemli faaliyetlerinden biri olan, Yeni Devletimizin fikirlerinin filizlendiği Erzurum Kongresi’nin gerçekleştirildiği binayı ziyaret ettik.

Biliyoruz ki, Kimlikli bir gençlik Türkiye’nin en büyük gücü olacaktır.Ülkemizde milli ve manevi değerlerine bağlı, demokratik, hesap verebilen, şeffaf, katılımcı bir toplumsal yapı, ancak yurttaşlık bilinci yüksek nesiller tarafından inşa edilebilir.

Bu hedef için bu projede öğrencilerimizin üzerinde yaşadıkları bu toprakların ne kadar zor koşullar ve mücadeleler sonucu kazanıldığını empati yoluyla kavramaları; Vatan sevgisini ve fedakarlık duygularını pekiştirmelerini sağladık.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ