BAYDER, gençleri KOP’un şanlı tarihine götürdü

  • 04 Aralık 2019
BAYDER, gençleri KOP’un şanlı tarihine götürdü

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER), öğrencileri Türk tarihinin önemli dönüm noktalarından Kop Savunması’nın yaşandığı alana götürdü. 100’ün üzerinde lise ve üniversite öğrencisinin katılımıyla gerçekleşen etkinlikte asırlık mevziler gezilerek, öğrencilere bilgilendirme sunumları yapıldı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından desteklenen, Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) tarafından yürütülen ‘Gençlik, Kimliğiyle Buluşuyor’ projesi kapsamında gerçekleştirilen ‘Kop Mevzileri Gezisi’ etkinliğinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürü Alparslan Katırcı, Kop Savunması hakkında tarihi bilgiler verirken, gazeteci Murat Okutmuş ise 1963 yılında dikilen Kop Şehitleri Anıtı’nın hikâyesinden bashetti.

Alparslan Katırcı, Kop Savunması’nda Türk askerinin cephe cephe savaştığı alanlar hakkında bilgi verdi. Katırcı, Orman ve Su İşleri Bakanlığınca bu alanın 2016 yılında Türkiye’nin 42. milli parkı ilan edildiğini anımsatarak, bölgede yapılacak çalışmalara ilişkin bilgiler aktardı.

Gazeteci Murat Okutmuş ise, Şanlı Kop Savunması’nın hafızalarda canlı kalmasının yegane sebebi olan Kop Şehitleri Anıtı’nın yapılmasında pay sahibi olan Bayburt Postası Gazetesi Kurucusu Osman Okutmuş’un mücadelesinden bahsetti. Okutmuş, merhum Osman Okutmuş’un hem anıtın yapımına katkı sunmak için yapılan organizasyonlarda her zaman başı çektiğini, hem de kentte bu girişime karşı çıkanlara yönelik gazetesiyle verdiği fikri mücadeleyi anlattı. Anıtın yapılmasında zamanın Bayburt Garnizon Komutanı Albay Bedrettin Demirel’in de büyük emeklerinin bulunduğunu hatırlatan Okutmuş, anıtın inşaasında tüm Bayburt halkının, özellikle 180 pare köyün büyük emeği olduğunu kaydetti.

Okutmuş, Kop Savunmasının son sivil bayraktarı olan merhum Osman Okutmuş’un 1992 yılındaki vefatının ardından bayraktarlık görevinin ailelerinden alındığını ve sırasıyla Garnizon Komutanlığı, Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve son olarak Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğü’nce gerçekleştirildiği bilgisini de aktardı.

Gençlik Kimliğiyle Buluşuyor projesi kapsamında gerçekleştirdikleri Kop Mevzileri Gezisi etkinliğinde amaçlarının Kop Savunması hakkında farkındalık oluşturmak olduğunu belirten Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği Başkanı Fatih Dündar, Katırcı ve Okutmuş’a verdikleri bilgilerden ötürü teşekkür ederek, derneğin kuruluşundan bugüne geleneği geleceğe taşımak gibi bir misyonunun olduğunu da belirtti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ