Dede Korkut ve Dede Korkut Hikâyelerinin verdiği mesajlar anlatıldı

  • 03 Mayıs 2024
Dede Korkut ve Dede Korkut Hikâyelerinin verdiği mesajlar anlatıldı

Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği’nde Dede Korkut ve Dede Korkut Hikâyelerinin verdiği mesajlar anlatıldı.

İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü tarafından desteklenen, Bayburt Tarih Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER) tarafından yürütülen ‘Kültürel Değerlerimizle Geleceğe Yürüyoruz’ projesi kapsamında gerçekleştirilen programda Bayburt Fen Lisesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmeni Recai Hançer, hikâyeleriyle Dede Korkut’un kültürümüzdeki yeri ve önemine değindi.

Kültür mirasımızın en önemli köşe taşlarından birinin (kültünün) Dede Korkut Hikâyeleri olduğunu söyleyen Hançer, Dede Korkut hikâyelerinin çok edebi ve zevki yüksek bir dile sahip olduğuna dikkat çekti.

Dede Korkut Hikâyelerini okuyanların kendilerini kar sularında çimmiş, at sırtında gezmiş bir bozkır çocuğu olarak hissedebildiğini dile getiren Hançer, sunumunda hikâyelerden bölümler sunarak, verilmek istenen mesajlarla Dede Korkut Hikâyelerinden kendimizi ve bugünkü dünyayı anlamamızın mümkün olduğunu söyledi.

Programa katılım sağlayan Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş ise kimliği korumanın önemli olduğu günümüzde bu tür faaliyetlerin ve ortamların çokça olması gerektiğini vurguladı.

BAYDER Başkanı Fatih Dündar, Recai Hançer’e teşekkür belgesi takdim ederek, desteklerinden dolayı İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Program; İmdat Sancar, Mustafa Gökoğlan, Uğur Dündar, Yunus Emre Ayçiçek, Serdar Eslek’in sahne sunumlarının ardından katılımcılara verilen ikram ile sona erdi.

HABER GALERİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ