Usta aşıklar İhsan Yavuzer ve Rahim Sağlam’dan ‘Aşıklık Geleneği’ sunumu

  • 29 Mayıs 2024
Usta aşıklar İhsan Yavuzer ve Rahim Sağlam’dan ‘Aşıklık Geleneği’ sunumu

Bayburt Tarih-Kültür Edebiyat Derneği’nce haftalık olarak gerçekleştirilen Kültür Sohbetlerinde âşıklık geleneğinin başarılı iki önemli ismi sahne aldı.

Bayburt Tarih-Kültür Edebiyat Derneği’nce yürütülen ‘Kültürel Değerlerimizle Geleceğe Yürüyoruz’ projesi kapsamında gerçekleştirilen programda; aşıklık geleneğinin günümüz elçilerinden Aşık İhsan Yavuzer ve Aşık Rahim Sağlam aşık severlerle buluştu.

Usta âşıklar programda divan, muamma, taşlama, güzelleme ve koçaklama dallarında örnek atışmalar gerçekleştirerek gelenek hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Aynı zamanda BAYDER üyesi olan Aşık İhsan Yavuzer ve Aşık Rahim Sağlam hikayeli aşık türkülerine de yer verdi.

BAYDER Başkanı Fatih Dündar, usta çırak ilişkisiyle asırlarca süregelen aşıklık geleneğinde günümüz ustalarının neredeyse çırak bulamayacak duruma geldiğini söyledi. Dündar, bu geleneği icra etmenin ve icra ettirmenin kıymetli olduğunu belirterek desteklerinden dolayı İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

Programda Bayburt Belediye Başkanı Mete Memiş ise geleneğin yaşatılmasının toplum ve kültür açısından önemli olduğuna dikkat çekerek geleneği yaşatanlardan Âşık İhsan Yavuzer ve Aşık Rahim Sağlam’a teşekkür etti. Başkan Memiş, usta âşıklara BAYDER adına teşekkür belgesi takdim etti.

Program, aşıklar tarafından seslendirilen koçaklama koro türküleri ve hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

HABER GALERİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ