BAYDER Kültür Sohbetleri, ‘Bayburt’ta Yapılacaklar’ listesinde

  • 14 Haziran 2021
BAYDER Kültür Sohbetleri, ‘Bayburt’ta Yapılacaklar’ listesinde

BAYDER Kültür Sohbetleri, Otelleri.net tarafından hazırlanan Bayburt Gezi Rehber’inde yer almaya başladı.

22 kişilik büyüyen ekip kadrosu ile Türkiye’de hizmet veren UTM İnternet Reklam Sağlık Turizm Ltd. Şti. ‘nin turizm dijital projesi olan Otelleri.net tarafından bütün iller için hazırlanan gezi rehberinde BAYDER Kültür Sohbetleri de yer almaya başladı.

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından haftalık geleneksel olarak gerçekleştirilen Kültür Sohbetleri, Otelleri.net tarafından ‘Bayburt’ta Yapılacaklar’ listesine eklendi.

Bayburt’a yolu düşenler için yapılması gerekenler arasında yer alan ‘BAYDER Kültür Sohbetleri’ hakkında Otelleri.net web sitesinde şu açıklamalara yer verildi:

“BAYDER Kültür Sohbetleri

Konumu itibariyle zengin bir kültüre sahip olan Bayburt, kendine has bu kültürünü ülkemizde koruyabilen nadir iller arasında yer almaktadır. Şehrin kültürel ve sanatsal faaliyetlerinin önemli bir kısmında pay sahibi olan Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER), ‘gelenekten geleceğe’ sloganıyla bu kültürel değerleri koruyan, yaşayan ve gelecek kuşaklara aktaran öncü bir kuruluş olarak faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bayburt’u ve bölgeyi yakından tanımak isteyenlerin, araştırmak isteyenlerin öncelikli adresleri arasında yer alan Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği (BAYDER), uluslararası programlarının, projelerinin ve TRT programlarının yanı sıra haftalık geleneksel olarak gerçekleştirdiği BAYDER Kültür Sohbetleri programıyla da kentin kültürüne önemli katkılar sunmaktadır.

Cuma günleri akşamında BAYDER Kültür Salonunda gerçekleştirilen Kültür Sohbetleri’nde yörenin sözlü, yazılı ve folklorik değerleri yaşatılmaktadır. (Hekât (hikaye) Geleneği, Orta Oyunları, Ağız Barları, Aşıklık Geleneği, Koro Türküleri, Edebiyat Sohbetleri vs.)

Özgüven artırıcı, sanata bakışı olumlu yönde geliştirici bu programlarda saz, kemençe, mey, tulum ve davul zurna gibi birçok yöresel enstrüman da katılımcıların gönül teline dokunmaktadır.”

Otelleri.net tarafından hazırlanan gezi rehberinde ‘Bayburt’ta Yapılacaklar’ başlığı altında şu etkinlikler sıralandı:

  • Kültürel Yolculuğa Çıkın: Baksı Müzesi
  • Geçmişe Yolculuk Yapın: Aydıntepe Yeraltı Şehri
  • Doğal Oluşumlu Mağarasını Keşfe Çıkın: Çımağıl Mağarası
  • Adrenalin Dolu Anlar Yaşayın: Çoruh Nehri’nde Rafting
  • Tarihi Atmosferi Hissedin: Korgan Köprüsü
  • Kışın Kop Dağı’nı Ziyaret Ederek Keyifli Zaman Geçirin: Kayak
  • Bayburt At Çiftliği’nde Ata Sporumuzu Deneyin: At Biniciliği
  • BAYDER Kültür Sohbetleri
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ