Kültür Sohbetleri’nde Mersinli misafirleri ağırladık

  • 03 Temmuz 2022
Kültür Sohbetleri’nde Mersinli misafirleri ağırladık

Bayburt Tarih, Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından gerçekleştirilen geleneksel kültür sohbetleri programı Mersin’den gelen kafileye özel gerçekleşti.

Bayburt’un tanıtımı açısından önemli bir yeri olan BAYDER Kültür Sohbetleri, Mersin’in Aydıncık İlçesi [vurguluContent color=”Blue” text=”Kamaş İlkokulu”]’ndan Bayburt’a gelen öğretmen, öğrenci ve ailelerden oluşan ekip için sahnelendi.

Programın açılış konuşmasında kültür sohbetleri programı hakkında bilgi veren BAYDER Başkanı Fatih Dündar, Bayburt’un kültürüne açılan bir pencere olan programın Türkiye’nin en uzun soluklu etkinliği olduğunu söyledi.

Mayıs ayındaki final programında Eylül ayında buluşmak dileğiyle ifadelerini sarf ettiğini fakat Mersin’den gelen öğrencilerin Bayburt’un kültürünü tanımalarını için Temmuz ayında program düzenlediklerini bildirerek, Mersin’den gelen misafirlere keyifli eğlenceler diledi.

Gezi Rehberlerinde yer alan ‘Bayburt’ta Gezilmesi, Görülmesi Gereken Yerler’ arasında BAYDER Kültür Sohbetleri’nin de olduğunu hatırlatan Dündar, bu anlamda dışardan gelen kafileler için her zaman program yapmayı kendilerine görev saydıklarını dile getirdi.

Nurefşan Didem Kaymaz, Baki Meral, İsmail Dursunoğlu, Hayriye Şengün ve Önder Eryılmaz’ın şiirler seslendirmesiyle başlayan programda, İmdat Sancar aşıklık geleneğine dair örnekler sundu.

Geleneksel orta oyun gösterisinde Bilgihan Sancar’ın çocuklar ağırlıklı olarak misafirleri de içine katarak gerçekleştirdiği oyunda kahkaha tufanı yaşandı.

BAYDER Ağız Barı ekibinin kadim geleneğe dair sundukları göstertişi ise ilgiyle takip edildi.

Rabia Çiçek’in kemanıyla, Bulut Turğut ve Uğur Dündar’ın bağlamasıyla sahne aldığı programda çocukların da aşinası olduğu parçalar seslendirildi. Programın finalinde ise, Bayburt ve yöreden seslendirilen koro türküler yer aldı.

Bayburt’un eğitim tarihinde önemli izleri bulunan Başöğretmen Seydi Vural’ın torunu olan Kamaş İlkokulu Öğretmeni Gökhan Vural, uzun yılların ardından, görev yaptığı Mersin’deki öğrencileri ve aile velileri ile geldiği memleketi Bayburt’ta böylesine güzel ağırlanmaktan ve Bayburt kültürünün tanıtılmasına yönelik düzenlenen [vurguluContent color=”Red” text=”BAYDER Kültür Sohbetleri”]’ne katılmaktan mutlu olduğunu belirterek, BAYDER Başkanı Fatih Dündar’a teşekkür etti. Dündar da okulun kütüphanesine derneğin yayınlarından ‘Şiirin Türküsü’ adlı kitabı hediye etti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ