Gökhan Kömür, ‘Sosyal Medyanın Hayatımıza Etkileri’ni anlattı

  • 06 Mart 2024
Gökhan Kömür, ‘Sosyal Medyanın Hayatımıza Etkileri’ni anlattı

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından düzenlenen BAYDER Kültür Sohbetleri’nde sosyal medyanın hayatımızdaki yeri ve önemi anlatıldı.

Bayburt Üniversitesi Doktor Öğretim Üyesi Gökhan Kömür tarafından BAYDER Kültür Sohbetleri’nin bu haftaki programında sosyal medyanın hayatımıza etkilerinden bahsedildi.

İletişimin, insanoğlunun en temel olgusu olduğunu belirten Kömür, teknolojinin gelişmesiyle birlikte mecmuaların, gazetelerin, radyonun, televizyonun zamanla insan hayatında yer aldığını, sonrasında ise ‘internet’ denen kavramın insan hayatına girdiğini söyledi.

X ve Y olarak tanımlanan kuşakların dijital göçmen olduğunu, Z olarak tanımlanan kuşağın ise dijital yerliler olduğuna değinen Doktor Öğretim Üyesi Gökhan Kömür, “X ve Y kuşağı, doğduğu zaman radyo ve televizyon haricinde hiçbir şey yoktu. Zamanla telefon çıktı, bilgisayar çıktı. X ve Y kuşağı bu durumu yaşayarak öğrendiği için dijital göçmen olarak adlandırılmaktadır. Z kuşağı ise doğduklarında internet vardı, tablet vardı, akıllı telefon vardı. Bu yüzden bu kuşak da dijital yerliler olarak adlandırılmaktadır.” dedi.

Teknolojinin ve internetin yararları ve zararlarından da bahseden Kömür, “Yeni nesil çok şanslı; bilgiye çok rahat ulaşabiliyor. Çok şansız; insanı meşgul eden o kadar boş uyarıcılarla karşı karşıya kalıyor ki!” dedi.

İnsanların iletişim ve haberleşmesini kolaylaştıran sosyal platformları bedava kullandığımızı sandığımızı dile getiren Kömür, aksine bu şirketlerin bizim üzerimizden milyarlarca dolar kazandıklarını, bedel olarak da dijital emeğimizi, dikkatimizi ve vaktimizi aldıklarını söyledi.

Kapitalizmin yerini artık dikkat endüstrisinin aldığına da dikkat çeken Kömür, “Eskiden kapitalizm bizim kültürel değerlerimizi, örf, adet, gelenek-göreneklerimizi, paramızı elimizden alıyordu. Kapitalizm, artık doymuyor şimdi ise dikkatimizi de çalıyor.” dedi.

Kömür, dijital ayak izleri olduğunu, sosyal medyadan paylaşılan fotoğrafların, yorumların, beğenilerin, silinmiş olsa da ulaşılabilir olduğunu, paylaşım yaparken çok dikkatli olunması gerektiğini dile getirerek sunumunu tamamladı.

BAYDER Başkanı Fatih Dündar, Gökhan Kömür’e sunumları için teşekkür ederek günün anısına teşekkür belgesi takdim etti.

Her hafta Cuma günleri gerçekleştirilen Kültür Sohbetleri; şiir sunumları, İmdat Sancar, Uğur Dündar, Serdar Eslek, Hasan Kanat’ın sahne sunumları ve koro türküleriyle devam etti.

HABER GALERİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ