Fırat Kızıltuğ’a onursal üyelik

  • 08 Mart 2018
Fırat Kızıltuğ’a onursal üyelik

Türk Mûsikîsi ve Türk Edebiyatı’nın önemli ismi Fırat Kızıltuğ’a BAYDER tarafından onursal üyelik verildi. Kızıltuğ, yoğun geçen Bayburt ziyaretinde Türk Ocağı’nda ise seminer verdi.

Fırat Kızıltuğ’a Bayburt’un Düşman İşgalinden Kurtuluşunun 100. yıldönümü programına katılmak için geldiği Bayburt’ta, Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği tarafından onursal üyelik verildi.

BAYDER Başkanı Fatih Dündar, Fırat Kızıltuğ’un Bayburt’un Türkiye’ye mal olmuş çok önemli bir değeri olduğunu belirterek, yönetim kurulu kararı ile alınan onursal üyelik belgesini kendisine takdim etti.

Kızıltuğ ise, Bayburt’tan aldığı tüm ödüllerin kendisi için çok ayrı bir yeri olduğuna dikkat çekerek, “BEKDER tarafından verilen onur ödülünü evimin en özel köşesine asmışım. BAYDER tarafından layık görülen bu belgeyi de onun yanında sergileyeceğim. Çok mutlu oldum, Başkan Fatih Dündar’a, yönetim kurulu üyelerine ve derneğin tüm gönüllülerine teşekkür ediyorum” dedi.

Kızıltuğ, BAYDER’de edebiyat sohbeti de yaptı. Dernek gönüllülerinin söylediği şiirler ve türkülerle ilgili görüşlerini aktardı, önerilerde bulundu.

Türk Ocağı Bayburt Şubesi’nde Türk Mûsikî üzerine… 

Fırat Kızıltuğ Bayburt programı çerçevesinde Türk Ocağı Bayburt Şubesi’ni de ziyaret ederek, Türk Mûsikîsi üzerine sohbette bulundu. Kızıltuğ, Türk Ocağı Bayburt Şubesi Başkanı Hasan Kadakal, yönetim kurulu üyeleri ve davetlilerin katıldığı programda çocukluğundan aşina olduğu türküler seslendirdi.

 Yesari Asım’dan “Menekşe gözler hülyalı”

Türk Mûsikîsi’nden önemli eserler de seslendiren Kızıltuğ, Yesari Asım’dan söylediği ‘Menekşe Gözler Hülyalı’ eserine davetlilerin katılım göstermesinden dolayı çok mutlu oldu. Kızıltuğ, “Bayburt müzik anlamında çok güçlü. Yesari Asım’ın bu eserini çok yerde seslendirdim ama memleketimde bu eserin bu kadar iyi bilinmesine de açıkcası çok mutlu oldum” dedi.

Kadakal, Kızıltuğ’a derneği ziyaret etmesinden dolayı teşekkür ederek, “Üstdamızı Bayburt’ta, Türk Ocağımızda ağırlamaktan gurur duyduk. Onun mûsikî üzerine sohbetinde bulunmaktan ve dinlemeketen mutlu olduk. Ben kendisine çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

 Arif Köprücü’ye ‘Tilmaç’ hediye etti

  1. yıl anısına düzenlenen cirit müsabakalarını izleyen Kızıltuğ, Bayburt Atlı Spor Kulübü Başkanı Arif Köprücü’ye at hikâyelerini konu alan ‘Tilmaç’ adlı kitabını hediye etti. Dedesi Mustafa Efendi’nin Bayburt tarihindeki önemli ciritçilerden olduğunu söyleyen Kızıltuğ, Celâli Baba’nın dedesi Mustafa Efendi’ya yazdığı iki ayrı şiir olduğunu kaydetti.

 Şikeste yazarları Bayburt’ta buluştu

Kızıltuğ, 100. Yıl Kurtuluş törenlerinde konser vermek üzere Bayburt’a gelen Esat Kabaklı ile de görüştü. Türk Dünyası’nın gelmiş geçmiş en önemli şairlerinden biri olan Şehriyar’ın ‘Heydar Baba’ya Selam’ adlı şiiriyle başlattığı şikeste türünde eser veren en önemli isimler olan Kızıltuğ ile Kabaklı, Türk Edebiyatı üzerine sohbet etti. Ahmet Kabaklı’nın emaneti Türk Edebiyat Vakfı’na destek veren iki ismin Bayburt buluşmasında ‘Bayburt Şikesteleri’ ile ‘Göllü Bağa Selam’ şiirleri sohbetin konusu oldu.

“Osman ağabeyimi rahmetle anıyorum”

Kızıltuğ, Bayburt ziyaretinde Masat Köyü’nde bulunan Dede Korkut’un mezarını da ziyaret etti. Dede Korkut’un Türk Dünyası’nın en önemli değerlerinden biri olduğunu hatırlatan Kızıltuğ, “Bu mezarı ortaya çıkaran kişi Osman Okutmuş ağabeyimdir. O devrede çektiği sıkıntıları bilirim ama bıkmadan, usanmadan bunu savundu. Türkologların değerlendirmesine göre de Dede Korkut’un mezarı olduğu iddia edilen yerler arasında en uygun olan bu mezar. Ve günümüzde Türk Dünyası’nda Bayburt denilince Korkut Ata otağı diye anılıyor. Osman ağabeyime rahmetler diliyorum” dedi. Kızıltuğ, Osman Okutmuş’un emaneti Bayburt Postası’nı da ziyaret ederek, Bayburt’taki anılarından bahsetti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. selin vips dedi ki:

    onursal üyelik verilmesi çok iyi olmuş

BİR YORUM YAZ