BAYDER’de 90’lı yılların ‘Gazi Bayburt’ dergisi anlatıldı

  • 18 Kasım 2023
BAYDER’de 90’lı yılların ‘Gazi Bayburt’ dergisi anlatıldı

BAYDER Kültür Sohbetleri’nde Bayburt’ta 1990’lı yıllarda yayın yapan ‘Gazi Bayburt’ dergisi anlatıldı.

Bayburt Tarih-Kültür ve Edebiyat Derneği’nin haftalık geleneksel programı Kültür Sohbetleri’nde Araştırmacı Gazeteci Veysel Gider, imtiyaz sahibi olduğu Gazi Bayburt Dergisi’nin amacı, süreci ve yayın hayatı hakkında önemli bilgilendirmelerde bulundu.

1981 yılında ‘Göze’ adıyla bir dergi çıkarmak istediklerini, bu düşüncelerini on yıl sonrası 1991 yılında aylık belgesel dergi olarak Gazi Bayburt dergisiyle gerçekleştirdiklerini söyleyen Gazeteci Gider, derginin 27 Şubat 1991 tarihinde Göze’den Gazi Bayburt’a adlı yazıyla yayın hayatına başladığını belirtti.

Derginin Mürsel Gider’in onursal başkanlığında, Veysel Gider’in kurucu ve yaz işleri yönetmenliğinde, Mahmut Kırtan’ın yayın danışmanlığında, Yüksel Gider’in genel yayın yönetmenliğinde çıkarıldığını dile getiren gazeteci Gider, dergide yazılarıyla şiirleriyle yer alan diğer isimlere de değindi.

Dergi içeriklerinin genel anlamda yitirilmiş belgeler, yayınlanış eski belgeler ve araştırılıp belgelendirilen yazılardan oluştuğunu belirten Gider, dergi ile ilgili hatıratlara da yer vererek Gazi Bayburt Dergisi’nin yayınlandığı dönemde Bayburt’taki etkisinden de bahsetti.

Gazi Bayburt Dergisi’nin ayrıca aylık haberler barındırdığına ve geçmişten günümüze neler olduğuna dair içerik olarak özel bölümlerinin de olduğuna dikkat çeken Gazeteci Gider, on dokuz sayı olarak çıkarılan derginin her sayısı hakkında ayrıntılara değinerek sunumunu tamamladı.

BAYDER Başkanı Fatih Dündar, Araştırmacı Gazeteci Veysel Gider’e sunumları için teşekkür ederek günün anısına teşekkür belgesi takdim etti.

Her hafta Cuma günleri gerçekleştirilen Kültür Sohbetleri, şiir bölümü, İmdat Sancar, Uğur Dündar, Hasan Kanat’ın sahne sunumları ve koro türküleriyle devam etti.

HABER GALERİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ