Kültür Sohbetleri’nde ‘Bayburt’un İnsan Hafızası’ anlatıldı

  • 12 Şubat 2024
Kültür Sohbetleri’nde ‘Bayburt’un İnsan Hafızası’ anlatıldı

Şair Baki Tosun, BAYDER Kültür Sohbetleri’nde ‘Bayburt’un İnsan Hafızası adlı kitabı tanıttı.

Bayburt Tarih-Kültür Edebiyat Derneği tarafından haftalık düzenlenen kültür sohbetleri programı aralıksız olarak devam ediyor.

Kenan Abdullahoğlu’nun kaleme aldığı “Bayburt’un İnsan Hafızası” adlı eser şair Baki Tosun tarafından 3 haftalık bir sunum periyodu ile tanıtıldı.

İlk hafta kitabın Samanyolu bölümün Erzurum Kongresi üyeleri Abdullahoğlu Zahit Efendi, Alemdârzâde Mehmet Tevfik Efendi, Bayburt Müdafaa-yı Hukuk Cemiyeti Kurucusu Müftü Fahreddin Efendi’den bahseden Baki Tosun, ikinci hafta Bayburt’un eğitim tarihinin önemli isimlerinden Hoca Ahmet Hasbi Efendi, Mahmut Kemal Yanbey, Bayburt’un ilk halk bilimcilerinden bir olan Maşukbeyzade Mehmet Turan Bey, Kara Yusuf Pehlivan’ın eşi Anna Yakovlevna Yemelina hakkında bilgiler verdi. Tosun son hafta sunumunda ise Bayburt Postası Gazetesi kurucusu Osman Okutmuş, Müftü Mehmet Ergül, Hüseyin Avni Abdullahoğlu gibi isimlerin hayat hikâyelerine değindi.

“Bayburt’un İnsan Hafızası” adlı eserin yazarı Kenan Abdullahoğlu’nun Bayburt’un çok iyi bir bileni olduğunu ifade eden Baki Tosun, kitapta anlatılan isimlerin her birinin birbirinden değerli kişiler olduğunu söyledi.

Tosun’a sunumlarının ardından BAYDER Başkanı Fatih Dündar tarafından teşekkür belgesi takdim edildi.

Programda İmdat Sancar sözlü kültürün günümüze taşıdığı bar türkülerinden söyledi. Şiirlerin okunmasıyla devam eden program Uğur Dündar’ın sahne alması ve koro türküler ile son buldu.

HABER GALERİ

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ